טיפוח פרוות פומרניאן

פומרניאן הוא גזע כלבים הידוע במיוחד בפרוותו המטופחת והיפהפיה  המשווה לו מראה מנופח ומשעשע. אלא שבשביל המראה המפורסם הזה צריך לעבוד קשה, וכמובן שלא על הכלב מוטלת האחריות לטפח את פרוותו – אלא על בעליו, כלומר, עליכם.

הבעיה היא שלא כל מי שמעמיד פומרניאן למכירה גם יודע כיצד לטפח את פרוותם של הכלבים הללו. בשטח מועבר מידע חלקי בלבד, לעיתים שגוי, מה שעלול לא רק לפגוע במראה הכלב שלכם אלא במקרים קיצוניים אפילו בבריאותו.

אם כך, איך מטפחים פרווה של כלב פומרניאן באופן הנכון ביותר?

פומרניאן

פומרניאן זו התחייבות

לא רק פומרניאן צריכים להיות מסורקים, מוברשים ורחוצים באופן קבוע, אלא כל כלב באשר הוא. כלומר, גם אם יש לכם כלב פומרניאן וגם אם יש לכם האסקי, גולדן רטריבר או פודל – עדיין מומלץ לטפח את פרוותם על מנת לשמור עליה בריאה, מבריקה, יפה ונטולת קשרים. אם תזניחו את הטיפול בכלב שלכם ופרוותו תהפוך לדחוסה ומלאת קשרים, אזי איכות הבידוד שלה תיפגע והיא תהפוך לבית מסתור נפלא לאויבים רבים של הכלב: פרעושים, קרציות וכדומה.

בפרט לגבי פומרניאן, ראוי לציין שכחלק משגרת הטיפוח יהיה צורך לקחת אותו לספר כלבים מקצועי מדי פעם, אולם חלילה אין לטעות ולחשוב שניתן לצמצם את שגרת הטיפוח ולהעלות את תדירות הפגישות עם ספר הכלבים: אחרי הכל, הרבה יותר קל לסרק את פרוותו של הכלב פעם ביום ולפגוש את ספר הכלבים פעם בחודש עד חודש וחצי, מאשר לגשת לספר הכלבים בכל יום…

פרוותו של פומרניאן, סימן ההיכר שלו, זקוקה לטיפוח מפנק במיוחד. הברשה יומית תהפוך את הפרווה לאוורירית ונעימה, ללא נשירה חזקה. הזנחה, לעומת זאת, עלולה ליצור קשרים שמאוד קשה לפרום, ואילו תספורת או גילוח אינם מומלצים משום שהם עלולים לפגוע בצמיחת הפרווה – למשל להאט אותה, לגדול באופן לא שווה ואף להביא להתקרחות.

אין ברירה, צריך גם מקלחת

הפומרניאן לא אוהבים מים, אבל על מנת לשמור על המראה המרהיב של הפרווה יש לעשות להם מקלחת. גורי פומרניאן זקוקים למקלחת בערך פעם בשבוע או פעם בשבועיים (בזמן שפרוותו מתחלפת), תוך שימוש בחומרי טיפוח המתאימים לגזע שלו ולצבעו. כלב פומרניאן בוגר ניתן לקלח פעם בחודש ולכל היותר פעם בחודשיים.

לאחר המקלחת יש לייבש את הכלב באמצעות מייבש שיער המכוון לטמפרטורה חמימה. בשום אופן אין להצמיד את מייבש השיער לפרוותו או לגופו של הכלב, אלא לייבש את הפרווה ממרחק ובסבלנות. זה תהליך שיכול לארוך זמן מה (עד שעה וחצי או שעתיים מתחילת המקלחת ועד סיום הייבוש).

אין לכם סבלנות ונראה לכם שהפומרניאן יתייבש לבד? אל תתחילו בכלל את המקלחת. אם תיתנו לו להסתובב כשהוא לא יבש לחלוטין, הוא עלול להצטנן ופרוותו עלולה להסתבך בקשרים.

נקודה נוספת שחשוב להדגיש היא חשיבות השימוש במוצרי טיפוח המתאימים אך ורק לכלבי פומרניאן, ולעולם לא להשתמש במוצרי שנועדו לבני אדם. השמפו שלכם שונה לחלוטין מהשמפו של הכלב, משום שרמת השומניות של העור שלכם שונה. לכן הקפידו על שימוש במוצרים המאושרים לכלבי פומרניאן – הם אלה שיתנו את ההשפעה הרצויה לפרוות הכלב ולא יפגעו בבריאותו.

אל תשכחו לשים עין על העיניים

כחלק משגרת הטיפוח של פרוות הפומרניאן כדאי לשים לב גם לעיניו. דמעות שדולפות מהן עלולות להותיר כתמים בולטים על הפרווה באיזורים הסמוכים לעיניים, במיוחד אם מדובר על גור פומרניאן לבן. לפיכך הצטיידו בצמר גפן ונקו את העיניים מדי יום משאריות הדמעות.